Čo je RIS

Prečítajte si viac...

RIEČNE INFORMAČNÉ SLUŽBY (RIS) PREDSTAVUJÚ SÚBOR HARMONIZOVANÝCH INFORMAČNÝCH SLUŽIEB, KTORÉ PODPORUJÚ PROCESY PLAVBY A DOPRAVY V RÁMCI VNÚTROZEMSKEJ PLAVBY. POMOCOU TÝCHTO NÁSTROJOV SA ZVYŠUJE BEZPEČNOSŤ PLAVBY A EFEKTÍVNOSŤ DOPRAVY. RIS SA ZAMERIAVA NA VÝMENU INFORMÁCIÍ O PLAVBE A DOPRAVE MEDZI VŠETKÝMI ZÚČASTNENÝMI STRANAMI VNÚTROZEMSKEJ VODNEJ DOPRAVY (VVD).

Viaceré služby súvisiace s RIS sa už realizujú, najmä používanie správ pre veliteľov lodí (NtS), elektronického hlásenia o plavbe, náklade a osobách na palube (ERI), vnútrozemských elektronických plavebných máp (IENC) na palube a automatického identifikačného systému (AIS) na lokalizáciu plavidiel a sledovanie ich dráhy.

CIELE RIS 

Vývoj RIS sa začal v 90. rokoch s týmito cieľmi: 

  • Zvýšenie bezpečnosti vo vnútrozemských prístavoch a riekach.
  • Zvýšiť účinnosť vnútrozemskej plavby - optimalizovať riadenie zdrojov vodného dopravného reťazca umožnením výmeny informácií medzi plavidlami, plavebnými komorami a mostami, terminálmi a prístavmi.
  • Lepšie a efektívnejšie využívať infraštruktúru vnútrozemských vodných ciest - poskytovanie informácií o stave plavebných dráh.
  • Ochrana životného prostredia - poskytovanie informácií o plavbe a doprave pre efektívny proces zásahov pri nehodách.
  • Lepšia integrácia VVD do multimodálnych dodávateľských reťazcov prostredníctvom presných a včasných informácií na podporu riadenia dopravy.

PRÁVNY A SPOLOČNÝ RÁMEC 

Rámcová smernica EÚ poskytuje od roku 2005 minimálne požiadavky na implementáciu RIS a dohodnuté štandardy RIS s cieľom umožniť cezhraničnú kompatibilitu vnútroštátnych systémov. Na harmonizáciu existujúcich štandardov pre konkrétne riečne informačné systémy a služby v spoločnom rámci sa neustále vyvíjajú komplexné a medzinárodné usmernenia pre RIS.

Politický význam RIS je predstavený v rôznych politických dokumentoch EÚ, t. j. Biela kniha EK, Usmernenia TEN-T, NAIADES, Logistický akčný plán.

V roku 2015 začala EK iniciatívu digitálnej zóny vnútrozemských vodných ciest (DINA) ako súčasť stratégie Junckerovej Komisie pre jednotný digitálny trh (DSM). Cieľom iniciatívy DINA je digitalizácia informačných tokov vo VVD s cieľom umožniť bezproblémovú integráciu VVD do multimodálnych logistických reťazcov.

SLUŽBY RIS PODĽA USMERNENÍ RIS

V usmerneniach RIS sú vymedzené tieto služby:

  • Informácie o plavebných dráhach určených na plánovanie, vykonávanie a sledovanie plavieb veliteľmi lodí a manažérmi nautického servisu (napr. hladiny vody, pomôcky pre navigáciu, informácie o plavebných dráhach, prevádzkové hodiny plavebných komôr atď.). Informácie zahŕňajú geografické údaje, hydrometeorologické údaje a údaje týkajúce sa premávky
  • Dopravné informačné služby zahŕňajú informácie o polohách plavidiel, ktoré umožňujú taktické alebo strategické plánovanie
  • Cieľom riadenia plavby je optimalizácia využívania infraštruktúry a uľahčenie bezpečnej plavby, najmä v centrách VTS, ako aj v plavebných komorách a mostoch
  • Služby zásahu pri nehodách sú zodpovedné za registráciu plavidiel a ich prepravných údajov na začiatku cesty a aktualizáciu údajov počas plavby pomocou systému hlásenia plavidiel. V prípade nehody sú zodpovedné orgány schopné okamžite poskytnúť údaje záchranným a pohotovostným tímom
  • Informácie pre riadenie dopravy zahŕňajú odhadované časy príchodu (ETA) poskytované veliteľmi lodí a manažérmi nautického servisu na základe informácií o plavebných dráhach, ktoré umožňujú plánovať zdroje pre procesy v prístavoch a termináloch. Informácie o riadení nákladu a flotily v zásade pozostávajú z dvoch typov informácií: informácie o plavidlách a flotile a podrobné informácie o prepravovanom náklade
  • Štatistika a colné služby: RIS zlepšuje a uľahčuje zber štatistických údajov o vnútrozemských vodných cestách v členských štátoch
  • Poplatky za užívanie vodných ciest a prístavné poplatky: cestovné údaje o plavidle sa môžu použiť na automatický výpočet poplatku a začatie fakturačného konania.

Najnovšie informácie o stave implementácie RIS nájdete tu: https://www.cesni.eu/en .

Prečítajte si viac...