CMS HTMLText

Tovább...

A folyosókezelést a következőképpen definiálják: információs szolgáltatások a hajóút hatóságok, a vízi út használói és a kapcsolódó logisztikai partnerek között annak érdekében, hogy optimalizálják a belvízi hajózási folyosók használatát az európai vízi utak hálózatán belül.

A Folyosókezelés célja a River Information Services (RIS) szolgáltatása a hajóút használóinak és logisztikai feleinek támogatása érdekében, nemcsak helyi, hanem regionális, nemzeti és nemzetközi szinten is. Új szolgáltatásokkal egészíti ki a meglévő RIS-t. A folyosókezelésben nyújtott szolgáltatások mindegyike információs szolgáltatás, így a hálózaton a navigációt és a közlekedésirányítást támogatja. 

A folyosókezelés céljai:

  • Infrastruktúra használatának optimalizálása
  • Biztonság optimalizálása
  • Megbízható szállítási idők
  • Késések minimalizálása

A hatóságok közötti információmegosztással, valamint a köz- és magánpartnerek együttműködésével javul a belvízi hajózás teljesítménye, a meglévő infrastruktúra kihasználtsága és a logisztikai partnerekkel való interakció.

A folyosókezelés szintjei

A folyosók kezelésének három szintje van meghatározva. A szinteken azonban nincs hierarchikus sorrend, csak más-más információs szolgáltatást igényelnek. Egy bizonyos szint megvalósításának szükségessége elsősorban a hajóút jellemzőitől és a hajóút tényleges közlekedési célú felhasználásától függ. Egy adott folyosón együttműködő hajóút-hatóságok kölcsönösen megállapodnak az adott folyosó felhasználóinak és logisztikai partnereinek nyújtott szolgáltatásokról és funkciókról. 

A folyosókezelés szintjei a következők:

1. szint: dinamikus és statikus infrastruktúra-információ (hajóút-információ)

Az 1. szintű információ megbízható útvonaltervezést tesz lehetővé dinamikus és statikus infrastrukturális információk, mint pl

  • információkat a hajózható hajóút-hálózatról
  • statikus infrastruktúrára vonatkozó információk (objektumok típusa, méretei, üzemórák)
  • információk a dinamikus infrastruktúráról (a hajóút/infrastruktúra korlátozásai vagy elzáródásai)
  • vízállások, jég, hídmentesség, hajóút mélysége.

2. szint: forgalmi információk (tényleges és előrejelzett) 

A 2. szintű információ forgalmi információkkal megbízható utazási időket tesz lehetővé az utazástervezés és a forgalomirányítás számára:

a. figyelembe véve a vízi úthálózat tényleges használatát (pl. a tényleges várakozási időket), a hajókra, a forgalomra és az utakra vonatkozó információkkal
b. lehetőség szerint figyelembe kell venni az előrejelzéseket is az utazás során (pl. előrejelzett várakozási idő a folyosón).

3. szint: információ a logisztikai felhasználók számára

A 3. szintű információ támogatja a logisztikai partnerek szállítási lebonyolítását (pl. eltérés-kezelés), által 

a. meghatározott hajók és/vagy rakomány nyomon követése
b. adott hajók késésének előrejelzése.

Tovább...