Mi az a RIS?

Tovább...

A River Information Services (RIS) harmonizált információs szolgáltatások összessége, amely támogatja a belvízi hajózás forgalmi és szállítási folyamatait. Ezen eszközök használatával javul a közlekedés biztonsága és javul a közlekedés hatékonysága. A RIS a forgalommal és a szállítással kapcsolatos információk cseréjére összpontosít a belvízi szállításban (IWT) kapcsolatos valamennyi érdekelt fél között.

Számos, a RIS-hez kapcsolódó szolgáltatást már fenntartanak, különösen a hajósoknak szóló hirdetmények (NtS), az utazásról, a rakományról és a fedélzeten tartózkodó személyekről szóló elektronikus jelentés (ERI), a fedélzeti belvízi elektronikus navigációs térképek (IENC) és az automatikus azonosítás használata. Rendszer (AIS) a hajók nyomon követéséhez.
Az EuRIS COMEX platform újabb lépést tett előre a RIS szolgáltatásban.

A RIS céljai 

A RIS fejlesztése a '90-es években kezdődött a következő célokkal:

  • A biztonság fokozása a belvízi kikötőkben és folyókban.
  • Növelje a belvízi hajózás hatékonyságát – optimalizálja a vízi szállítási lánc erőforrás-gazdálkodását azáltal, hogy lehetővé teszi a hajók, zsilipek és hidak, terminálok és kikötők közötti információcserét.
  • A belvízi infrastruktúra jobb és hatékonyabb kihasználása - a hajóutak állapotáról való tájékoztatás.
  • Környezetvédelem – közlekedési és szállítási információk biztosítása a hatékony katasztrófaelhárítási folyamat érdekében.
  • A belvízi szállítás jobb integrálása a multimodális ellátási láncokba a szállításirányítást támogató pontos és időszerű információk révén.

Jogi és közös keretek 

2005 óta egy EU-keretirányelv minimumkövetelményeket ír elő a RIS végrehajtására és elfogadott RIS-szabványokat, hogy lehetővé tegye a nemzeti rendszerek határokon átnyúló kompatibilitását. A RIS-re vonatkozó átfogó és nemzetközi iránymutatásokat folyamatosan fejlesztik az egyes folyami információs rendszerekre és szolgáltatásokra vonatkozó meglévő szabványok közös kereten belüli harmonizálása érdekében.

A RIS szakpolitikai jelentőségét különféle uniós szakpolitikai dokumentumok mutatják be, például az EK fehér könyve, a TEN-T iránymutatások, a NAIADES, a logisztikai cselekvési terv.

2015-ben az Európai Bizottság elindította a Digital Inland Waterways Activity (DINA) kezdeményezést a Junkers Bizottság digitális egységes piacának (DSM) stratégiájának részeként. A DINA kezdeményezés célja a belvízi közlekedésben folyó információáramlás digitalizálása azzal a céllal, hogy lehetővé tegye a belvízi közlekedés zökkenőmentes integrálását a multimodális logisztikai láncokba.

RIS szolgáltatások a RIS iránymutatások szerint

A következő szolgáltatásokat a RIS iránymutatások határozzák meg:

  • Tájékoztatás a hajóutakkal kapcsolatban az utak megtervezéséhez, végrehajtásához és nyomon követéséhez a hajóparancsnokok és flottamenedzserek által (pl. vízállások, navigációt segítő eszközök, hajóútra vonatkozó információk, zsilipek nyitvatartási ideje stb.). Az információ földrajzi, hidrometeo és forgalmi adatokat tartalmaz
  • A forgalmi információs szolgáltatások a hajók helyzetére vonatkozó információkat tartalmaznak, amelyek lehetővé teszik a taktikai vagy stratégiai tervezést
  • A forgalomirányítás célja az infrastruktúra használatának optimalizálása, valamint a biztonságos navigáció elősegítése, különösen a VTS Központokban, valamint a zsilipeknél és hidaknál
  • A katasztrófaelhárítás feladata a hajók és azok szállítási adatainak nyilvántartásba vétele az utazás kezdetén, valamint az adatok utazás közbeni frissítése egy hajóbejelentő rendszer segítségével. Baleset esetén az illetékes hatóságok azonnal képesek az adatokat a mentő- és mentőalakulatok rendelkezésére bocsátani
  • A szállításkezeléssel kapcsolatos információk magukban foglalják a hajóparancsnokok és flottamenedzserek becsült érkezési idejét (ETA) a hajóút információk alapján, lehetővé téve az erőforrások tervezését a kikötői és terminálfolyamatokhoz. A rakomány- és flottakezeléssel kapcsolatos információk alapvetően kétféle információt tartalmaznak: a hajókra és a flottára vonatkozó információkat, valamint a szállított rakományra vonatkozó részletes információkat.
  • Statisztikák és vámszolgáltatások: a RIS javítja és megkönnyíti a belvízi közlekedésre vonatkozó statisztikai adatok gyűjtését a tagállamokban
  • Vízi úti díjak és kikötői illetékek: a hajó utazási adatai alapján automatikusan kiszámolható a díj, és elindítható a számlázási eljárás.

A RIS megvalósításának jelenlegi állásáról szóló legfrissebb információk itt találhatók https://www.cesni.eu/en 

 
Tovább...