Što je upravljanje koridorima

Više pročitajte...

UPRAVLJANJE KORIDORIMA DEFINIRA SE KAO: DIJELJENJE INFORMACIJSKIH USLUGA MEĐU NADLEŽNIM TIJELIMA ZA VODNE PUTOVE, KORISNICIMA VODNIH PUTOVA I POVEZANIM LOGISTIČKIM PARTNERIMA U CILJU OPTIMIZACIJE KORIŠTENJA KORIDORA UNUTARNJE PLOVIDBE UNUTAR MREŽE U EUROPI.

Upravljanje koridorima ima za cilj pružanje riječnih informacijskih usluga (RIS) za podršku korisnicima plovnog puta i logističkim stranama, ne samo lokalno, već na regionalnoj, nacionalnoj i međunarodnoj razini. Dodaje nove usluge postojećem RIS -u. Isporučene usluge u upravljanju koridorima su sve informacijske usluge i stoga podržavaju navigaciju i upravljanje transportom na mreži. 

Ciljevi upravljanja koridorima su:

  • Optimalno korištenje infrastrukture
  • Optimalna sigurnost
  • Pouzdano vrijeme transporta
  • Minimizirana kašnjenja

Razmjenom informacija između nadležnih tijela i uz suradnju javnih i privatnih partnera poboljšavaju se performanse unutarnje plovidbe, uporaba postojeće infrastrukture i interakcija s logističkim partnerima.

RAZINE UPRAVLJANJA KORIDORIMA

Definirane su tri razine upravljanja koridorima. Međutim, ne postoji hijerarhijski poredak na razinama, samo zahtijevaju različite informacijske usluge. Potreba za ostvarivanjem određene razine uglavnom ovisi o karakteristikama plovnog puta i stvarnoj upotrebi plovnog puta za prijevoz. Nadležna tijela  plovnog puta na određenom koridoru međusobno se dogovaraju o uslugama i funkcijama koje pružaju korisnicima i logističkim partnerima na tom koridoru.

Razine upravljanja koridorima su:

RAZINA 1: DINAMIČKE I STATIČKE INFORMACIJE O INFRASTRUKTURI (INFORMACIJE O PLOVNOM PUTU)

Informacije razine 1 omogućuju pouzdano planiranje rute davanjem dinamičkih i statičkih informacija o infrastrukturi, kao što su:

  • informacije o plovnosti na plovnom putu
  • informacije o statičkoj infrastrukturi (vrste objekata, dimenzije, radno vrijeme)
  • Informacije o dinamičkoj infrastrukturi (ograničenja ili blokade plovnog puta/infrastrukture)
  • vodostaji, led, slobodna visina ispod mosta, dubina plovnog puta.

RAZINA 2: PROMETNE INFORMACIJE (STVARNE I PREDVIĐENE)

Informacije o razini 2 omogućuju pouzdano vrijeme putovanja za planiranje putovanja i upravljanje prometom, pružajući informacije o prometu:

a. uzimajući u obzir stvarnu uporabu mreže plovnih putova (npr. stvarno vrijeme čekanja), s podacima o plovilima, prometu i putovanjima
b. također uzimajući u obzir predviđanja tijekom putovanja (npr. predviđena vremena čekanja na koridorima) kada je to moguće.

RAZINA 3: INFORMACIJE ZA LOGISTIČKE KORISNIKE

Informacije o razini 3 podržavaju upravljanje transportom logističkih partnera (npr. Upravljanje odstupanjima), za

a. praćenje određenih plovila i/ili tereta
b. predviđanje kašnjenja za pojedina plovila.

Više pročitajte...