Koridorový Management je definován jako: informační služby pro správce vodních cest a kompetentní úřady, uživatele vodních cest a související logistické partnery s cílem optimalizovat využívání koridorů pro vnitrozemskou plavbu v rámci sítě evropských vodních cest.
Cílem koridorového managementu je poskytovat Říční informační služby (RIS) na podporu uživatelů vodních cest a subjektů působících v logistice, a to nejen na místní úrovni, ale v regionálním, celostátním a mezinárodním měřítku. Přidává do stávajících RIS nové služby. Poskytované služby v oblasti správy koridorového managementu jsou všechny informační služby, a tím představují podporu plavby a přepravy zboží na síti vodních cest.
Cíle koridorového managementu jsou:
- Optimální využití infrastruktury
- Optimální bezpečnost
- Spolehlivé přepravní časy
- Minimalizace zpoždění
Sdílením informací mezi úřady a při spolupráci mezi veřejnými a soukromými subjekty se zlepšuje výkonnost vnitrozemské plavby, využívání stávající infrastruktury a interakce s logistickými partnery.
Úrovně koridorového managementu
Jsou definovány tři úrovně koridorového managementu. Nejedná se o hierarchické pořadí úrovní, pouze vyžadují různé informační služby. Potřeba zavést určitou úroveň managementu závisí především na parametrech plavební dráhy a skutečném využívání vodní cesty pro dopravu. Spolupracující správci RIS a vodních cest na konkrétním koridoru se vzájemně dohodli na službách a funkcích, které poskytují uživatelům a logistickým partnerům na tomto konkrétním koridoru.
Úrovně koridorového managementu jsou:
Úroveň 1: dynamické a statické informace o infrastruktuře (informace o plavební dráze)
Informace úrovně 1 umožňují spolehlivé plánování plavby poskytováním dynamických a statických informací o infrastruktuře, jako je např.
- informace o síti splavných vodních cest
- statické informace o infrastruktuře (typ objektů, rozměry, provozní doba)
- dynamické informace o infrastruktuře (omezení nebo zablokování plavební dráhy/infrastruktury)
- vodní stavy, ledové jevy, podjezdné výšky mostů, hloubky plavební dráhy.
Úroveň 2: dopravní informace (skutečné a předpokládané)
Informace úrovně 2 umožňují získat spolehlivé informace o potřebné době strávené na cestě pro plánování plavby a pro řízení dopravy tím, že poskytují informace o provozu:
a. s ohledem na skutečné využívání sítě vodních cest (např. skutečné čekací doby), včetně informacemí o plavidlech, intenzitě provozu a o plavbách
b. pokud možno rovněž vezme v úvahu předpovědi během plavby (např. předpokládané čekací doby na koridoru).
Úroveň 3: informace pro logistické uživatele
Informace úrovně 3 podporují řízení přepravy logistickými partnery (např. řízení odchylek časů přepravy), pomocí
a. sledování konkrétních plavidel a/nebo nákladu
b. predikce zpoždění u konkrétních plavidel.
Přečtěte si více...